Udhėzimet e preferuara pėr tė bėrė intervistė tė shkėlqyeshme


1.          Mėso tė gjitha qė mundesh pėr personin para se tė vėni kontakt me te.

2.          Shqyrto pikėpamjen e personit. Qka ėshtė ajo qė e motivon ate?

3.          Mundohu t’i ikėsh problemeve. Qka ėshtė ajo qė e ftohė atef?

4.          Mundohu qė kėrkesėn pėr intervistė ta bėni vetė, pa ndėrmjėtsues. Me ndėrmjetėsues gati gjithėmonė dėshtoni. Nė vend tė kėsaj kėrkoni qė ndėrmjetėsuesi t’I thotė tė intervistuarit qė t’ju thėrras kėshtu qė mund t’ia shpjegoni drejtpėrsėdrejti.

5.          Kur telefononi, sė pari thuani, "Jungjatėjeta, unė jam _____ nga ______ (gazeta apo radio stacioni). A keni pak kohė?" Kjo kurtoazi e vogėl do tė shpaguhet sa do shumė tjetėr gjė qė bėni.

6.          Mos bėni ndonjė pyetje apo kėrkesė pa u siguruar se nuk ekziston frika.

7.          Nė vend tė kėsaj thuani diqka si psh :” dėshiroj qė tė shifni diqka siq e kam mėsuar unė”. 

8.          Tė jeni tė gatshėm ta bėni inytervistėn menjėherė. Nėse i lejoni kohė tė gjatė, dikush mund tė  ndikoj qė tė intervistuarit t’a ndėrroj mendjen duke e larguar nga intervista. 

9.          Mos merrni rolin e gjykatėsit.  Trajtoni tė intervistuarin si shok i dikujt pėr tė cilin ju keni kujdes.

10.      Mos keqprezentoni vehten dhe mos bėni premtime tė cilat nuk mund t’I pėrmbushni.

11.      Mos u bėni I pandershėm. Nuk mund tė kaloni lehtė nėse nuk jeni gėnjeshtar I madh. Nėse jeni gėnjeshta, atėherė, ju lutemi ndėrroni profesionin.

12.      Mos u frikoni nėse paraqiteni injorant. Gazetari I mirė nuk ėshtė e mundur t’I dijė tė gjitha gjėrat, por duhet tė dijė se si tė mėsojė. Gjithėmonė qėndro nė disponim mėsimi.

13.      Shikojeni nė sy dhe interesohuni nė ate qė ai e thotė.

14.      Pėr tė marrė citime tė pėrsosura, mos bėni ndonjė pyetje. Bėni kėrkesa tė cilat rezultohen nė mendime komplete, si psh. " Mė tregoni nė lidhje me shkollimin tuaj...", "Jam kurreshtarė nė lidhje me angazhimin t’uaj...", "Pėrshkruani reagimin tuaj ndaj...", "Mė tregoni pėr pesė minutat para se kjo tė ndodhte, vendosni skenėn dhe mė shetitni nėpėr te."

15.      Mundohuni t’I ikni fjalėve kush, qka, kur, ku, pse apo si. Shpesh kjo rezulton nė pėrgjegjet qė janė tė ngushta e qė nuk janė fjali tė plota. "Pse e keni bėrė kėtė?" '":Pėr arėsye se kam qenė I zemėruar."Mė mirė: "Ma tregoni arėsyen qė ju ka shtyrė ta bėni kėtė," "U zgjova njė mengjesi aq I zemėruar nė botėn qė nuk mund t’I ndihmoja vehtes."  Kush ju mėsoi ta bėni kėtė?" "Babai im." Mė mirė: "Mė tregoni pėr mėnyrėn si e  keni mėsuar kėtė (jo si)." "Babai im ka  qenė lojtari mė I mirė nė jug tė Snake River. Ai ka qenė I pėrcaktuar se unė duhet t’I ndjek hapat e tij."

16.      Mos pyetni jo/po apo pyetje me zgjidhje tė shumta.

17.      Kur ai/ajo ka kryer bisedėn qėndroni tėrėsisht I qetė sė paku 30 sekonda. Nė kėtė pauzė lejoni qė ai/ajo tė ndjejė nevojėn pėr tė mbushur qetėsinė. Shumica e mendimeve tė mira vijnė nga brendia e jo nga pyetjet e juaja.

18.      Dėgjoni secilėn fjalė qė e thotė ajo/ai. Mos u brengosni pėr pyetjen nė rradhė nėse jeni duke dėgjuar. Pyetja vjen vetė.

19.      Nėse nuk mund tė mendoni pėr pyetjen e ardhshme, thjeshtė thuani,"Hmm. Interesant. Mė trego mė shumė."

20.      Mos I shkruani pyetjet mė parė . Nese duhet, atėherė shkruani qėshtjet apo fjalėt kryesore nė njė letėr tė vogėl.

21.      Mos ndėrhyni.

22.      Pėrdorni gjuhėn e lėvizjeve tė trupit pėr t’i dhėnė atij/asaj bazė positive apo pėr t’I bėrė pyetje.

23.      Pyetni ate pėr pėrceptimet para ndodhisė.

24.      Pyetni ate pėr ndjenjat qė i ka patur nė kohėn kur ka ndodhur ngjarja.

25.      Pyetni ate nė cilėn masė ka besuar se gjėrat do tė ndodhnin nė atė kohė.

26.      Duhet tė keni gjithėmonė mjaft shirit pėr tė kapur Konfesionin e Dorės sė Parė.  Ato gjėra ndodhin edhe nė momentin kur ju jeni gati pėr t’u larguar. Merrni pjesė dhe jeni tė gatshėm  tė inqizoni.

27.      Gjithmonė pyetni ate kush ėshtė tjetėr qė mund t’ju tregoj mė shumė.

28.      Kur ju ofrohet mundėsia tregoni atij/asaj se kanė bėrė punė tė mirė. Kjo do t’ju siguroj kooperim pėr tė ardhmen.

29.      Nėse mundeni, telefonini dhe falėnderohuni (apo shkruani njė porosi apo e-mail).

30.      Tregoni asaj/atij pėr kohėn kur do tė botohet apo emetohet artikulli apo emisioni.

Copyright 1996. Don Ray, P.O. Box 4375, Burbank, CA 91503-4375.
(818) THE-NEĖS, Fax: (818) 843-3223
Email: donray@donray. corn website: http://www.donray.com/donray