Pėr tė marrė vendim tė mirė moral, bėni kėto 10 pyetje:
Nga Bob Steele, The Poynter Institute

 

1. Qka di unė?  Qka duhet tė di?

2.  Cilat janė brengat e mia etike?

3. Cili ėshtė qėllimi im gazetaresk?

4. Cilėn politikė tė organizatės dhe cilin udhėrrėfim profesional duhet konsideruar?

5. Si duhet tė pėrfshijė njerėzit tjerė qė kanė kėndvėshtrime tė ndryshme dhe ide tė kundėrta nė procesin e marrjes sė vendimeve?

6. Cilėt janė ata kryesorėt ndaj tė cilėve ka efekt vendimi im? Cilėt janė legjitim?

7. Qka nėse rolet ndėrrohen? Si do tė ndjehem sikur tė isha nė vend tė ndonjėrit qė ėshtė ndėr tė interesuarit kryesor?

8. Cilat janė pasojat e mundshme tė veprimit tim? Afatshkurtėra? Afatgjata?

9. Cilat janė alternativat e mia pėr tė maksimalizuar pėrgjegjėsinė e tregimit tė sė vėrtetės dhe pėr tė minimizuar dėmin?

10. A mundem qartas dhe plotėsisht tė arėsyetoj mendimin dhe vendimin tim? Ndaj kolegėve tė mij? Ndaj tė interesuarve kryesorė? Ndaj publikut?